Ako riešiť situáciu, keď vinník nehody nemá PZP?

Z roka na rok je na slovenských cestách stále viac áut a rovnako pribúdajú aj vozidlá bez platného povinného zmluvného poistenia. Podľa štatistík je nepoistených približne 7 %. Čo robiť, keď vám takýto vodič spôsobí škodu?

Vinník bez PZP škodu zaplatí z vlastného

Ak sa stane, že vaše auto ťukne, či spôsobí vážnejšiu škodu vodič bez platného zákonného poistenia, je dôležité zistiť jeho totožnosť. Preto je najlepšie bezodkladne zavolať políciu a spísať s nimi správu o vzniknutej udalosti. Privolanie polície je v tomto prípade kľúčové, lebo vinník sa môže začať vykrúcať, či obrátiť celú situáciu proti vám. Policajtov je potrebné privolať aj pri ďalších problémoch so zúčastneným vodičom, napríklad vtedy, keď je pod vplyvom alkoholu, nespolupracuje, ušiel z miesta nehody alebo sa s ním nedá dohodnúť.

Tiež nezabudnite vyhotoviť fotodokumentáciu z miesta nehody. Je dôležité, aby fotografie boli čo najostrejšie a zachytávali vzniknutú škodu. Odporúča sa odfotiť aj tie časti vozidla, ktoré na prvý pohľad nemusia byť poškodené.

Keď polícia škodu zdokumentuje, ako poškodený sa môžete obrátiť na Slovensku kanceláriu poisťovateľov (SKP), ktorá vám škodu vyplatí z poistného garančného fondu. Následne bude náhradu škody vymáhať priamo od vinníka.

Pomôže aj havarijné poistenie

Situácia, keď vinník nehody nemá platné PZP má ešte jedno riešenie. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, môžete sa obrátiť na poisťovňu, v ktorej ho máte uzatvorené. K nahláseniu poistnej udalosti bude potrebné priložiť fotodokumentáciu a tiež záznam od polície. Z vašej havarijnej poistky vám následne bude vyplatená náhrada škody.

Na výber teda máte dve možnosti, SKP alebo havarijné poistenie. V prípade vyplatenia škody z garančného fondu SKP môže celý proces byť dlhší a náročnejší, zatiaľ čo pri vyplatení z havarijnej poistky bude rýchlejší. Každý vodič sa môže rozhodnúť, čo je pre neho výhodnejšie. Oplatí sa spomenúť, že pri KASKU sa neuplatňuje systém bonus/malus, čiže takáto poistná udalosť nebude mať vplyv na zvýšenie ceny poistenia.

Nedá sa jednoznačne odpovedať na otázku, ktorá z týchto možností je lepšia. Vždy je však dobré vedieť, že vodič má na výber a tiež je to jeden z dôvodov, prečo sa oplatí zvážiť aj havarijné poistenie. Ako vidíte, môže vám pomôcť aj v takejto situácii.

2011 - 2022 © povinné-zmluvné-poistenie.com